Svojsíkovy závody 7.- 9. dubna 2017

Byl ukraden skautský okresní trezor, aneb Svojsíkovy závody 2017 v Kostelci nad Orlicí

                Ve dnech 7.-9.4. 2017, kdy ve stejném termínu na Palackého náměstí probíhala Kostelecká pouť, se o několik kilometrů dál konalo okresní kolo Svojsíkova závodu, kterého se účastnilo téměř sto mladých skautů a skautek ze středisek Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Opočno, Rychnov nad Kněžnou a Vamberk. Letos se závody více zaměřili na detektivní tématiku, a tak účastníci přijížděli s touhou získat průkaz detektiva, dostat se do krajského kola tohoto závodu a zjistit, co se v okresním trezoru vlastně skrývá.
                Všech 13 závodních hlídek se během sobotního večera shromáždilo v základní škole Gutha – Jarkovského Na skále. Tam si procvičili své pozorovací schopnosti při hře bingo, které bylo upraveno z čísel na otázky. Účastníci se díky tomuto bodu poznali již na začátku celého třídenního závodu. Jedno ze 100 záludných políček obsahovalo například otázku: „Kdo ………………….?“ Následovalo oficiální zahájení, při kterém účastníci poskládali pomocí svíček kolem ohně ve tvaru psa obrovskou lilii – skautský symbol.
                Na hlavní část si ale skauti a skautky počkali až do sobotního rána. V dobu, ve kterou se všichni fotili v oknech školy, se stala nečekaná věc. Hlavní velitel závodu Jiří Granát (Námořník) byl přímo před zraky všech unesen neznámo kým, neznámo kam. Závodní družiny tedy museli během závodu hledat i indicie k nalezení Námořníka. Všem hlídkám se při pobytu v kostelecké přírodě dařilo a tudíž byl ještě ten den velitel závodu nalezen. V neděli se díky zakončovací hře, která probíhala v lese nad skautskou základnou, podařilo nalézt i členy gangu spolu s ukradeným trezorem a díky tomu úspěšně zakončit okresní kolo Svojsíkova závodu. V trezoru totiž byly ukryty ručně vystříhané diplomy, nášivky a další ceny pro účastníky.

Co měli skauti a skautky plnit během závodu?

                Každý takový závod má až několik modulů. Prvním modulem závodu byl modul „Před závodem“. Úkolem každé družiny bylo připravit si program, který se dá hrát venku i vevnitř minimálně ve čtyřech lidech. Ten pak hlídka prezentovala v nedělním ranním programu a podle hodnocení ostatních byl bodově ohodnocen.
                Druhým modulem byl samotný závod. Ten se skládal z devíti prakticky zaměřených disciplín rozmístěných po Kostelci nad Orlicí, které hlídka měla v sobotním čase od 10 do 17 hodin projít. V disciplínách měli například poznávat nebezpečné organizmy; odhadnout čas, který potřebují na vykonání úkonu; ošetřit raněné; vyhledat si informace v knihovně; všimnout si několika indícií a poradit si s dalšími problémy. Letošní novinkou bylo pro závodníky stanoviště doprava a realisticky pojaté stanoviště krizové situace. V dopravě se družiny musely bez pomoci doprovodů dopravit do Častolovic a zpět. V krizových situacích se naopak disciplína „dopravila“ k nim, a to v podobě podivného muže, který si chtěl zavolat. Hodnotila se reakce družiny na uvedenou situaci.

Jak závody dopadly?

                Zaslouženě obsadili postupová, tj. první i druhá, místa v kategorii skautek i skautů skauti a skautky ze střediska Dobruška (Skauti: 1. Bobři – Dobruška, 2. Havrani – Dobruška, 3. Jednorožci – Vamberk; Skautky: 1. Slunečnice – Dobruška, 2. Slunečničky – Dobruška, 3. Žabky II – Rychnov nad Kněžnou). Postupujícím patří velká gratulace a přejeme mnoho úspěchů v dalších kolech Svojsíkova závodu!
                Ovšem tyto závody nejsou pouze o výsledcích, a proto většina účastníků odjížděla ze závodů plná nadšení, nových vzpomínek a v neposlední řadě zkušeností. Mnoho účastníků si navíc určitě udělalo nové známosti s ostatními skauty a skautkami z jiných středisek, což rozhodně není k zahození. Všem zúčastněným blahopřejeme k výborným výsledkům.

Fotografie ze závodů k náhlednutí zde : https://drive.google.com/…/0B-OScxn1I6PeTEsydDlzUnl2QzA

Napsal Václav Kheil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..