DYB DOB Camp 2015 aneb Žabky na táboře

„Do your best“ a „do our best“ se stalo hlavními zásadami Žabek na táboře 2015. Nejenže se holky těmito zásadami řídily, dokonce se v tomto duchu nesla i jejich celotáborová hra pod názvem DYB DOB CAMP. DYB DOB CAMP? Sloučením prvních písmen anglických slov do your best (dělej to nejlepší) a do our best (dělejme to nejlepší) vznikl tento název. Děvčata se snažila poznat samy sebe, učit se novým věcem, čelit nástrahám ale i překonávat samy sebe.

Na předtáborové víkendovce všechny Žabky úspěšně prošly konkurzem, a tudíž se všechny mohly DYB DOB CAMPU zúčastnit. Hned na začátku holky získaly odměnu, a to šátek, který si mohli uvázat kolem ruky, krku nebo se dal použít i jako čelenka do vlasů. Nejdříve byly velmi náhodným způsobem rozděleny do 2 týmů a to následujícím způsobem. Každá dívka si vylosovala číslo od 1 do 14. Podle toho, zda měla sudé nebo liché číslo, utvořili 2 skupinky, ve kterých se seřadily od nejmenšího čísla do řady. Poté se postavili naproti sobě a tím vzniklo 6 dvojic se 2 zástupci týmů. Každá dvojice si znovu vylosovala lístek. Na 3 lístcích byly čárky a na 3 nebylo nic. Z tohoto losování opět vznikly 2 týmy, nicméně úplně odlišné od předchozích. Z každého týmu se vybrala 3 děvčata. Následně jsme ze čtyř trojic vytvořili obdélník 4×3 dívky a z něho 2 trojúhelníky. A takto vznikly 2 zcela náhodně a neplánovaně sestavené týmy.

Každý den dívky dostávali úkoly. Jak úkoly, které musely plnit společně, tak úkoly, které měly plnit samy za sebe. Úkoly prověřovaly jejich odvahu, vědomosti, fyzickou zdatnost ale i postřeh a úsilí plnit si povinnosti. Hned prvním úkolem bylo, vytvořit si název týmu ze 7 daných písmen. Holky se úkolu zhostily velmi nápaditě. Jedny si začaly říkat Raflubi a druhé Go tek me (čteno „gou tek mí“) Druhým úkolem bylo po slepu navést své spoluhráče k indíciím, z nichž později museli složit slovní spojení: „zpívat v dešti, s kytkou ve vlasech a bosýma nohama na táboře v Benátkách“, nebo se mu alespoň co nejvíce přiblížit. Indicie byly například hřeben, zpěvník, gondola či stan.

A protože jsme byly první dny tábora obdařeny nádherným slunečným počasím, byl ten správný čas na vodní soutěžení. Nejspíše si řeknete, že naplnit 50 litrový barel vodou, který je vzdálen od řeky asi 15 metrů, není těžké, ale když máte jedinou možnost přehazování ešusu s vodou, nebo přehazování vody z ešusu do ešusu, to už tak jednoduché není. Čím blíže k barelu, tím méně vody v ešusu. Trochu frustrující. Myslím, že se u toho holky dost zapotily.

Složit mapu, najít na vyznačených místech šifru, míček, vařečku a komiksový návod na disciplínu, taktéž nebyl jednoduchý úkol, když navíc po vyluštění té šifry, musely pomocí vařečky posunovat míček nejméně 5krát okolo dívčího tábora a nakonec se strefit do branky ve vrbě a to celé v pláštěnkách a holinkách.

Více než půl dne žabkám zabralo hledání vlaječek, které byly schované po celém táboře. Za stanem, pod lavičkou, ve větvích stromů či za kamenem u řeky. Velké díky patří družině Mravenců a Jestřábů, kteří nám, vedoucím, pomohli s přípravou těchto vlaječek. Dokonce jsme našli nové talenty, nemyslíte? I když některé není možné publikovat.

Další ze zapeklitých úkolů byl jak na rychlost, tak na paměť. Děvčata po jedné běhala do lesa, kde musela najít 7 čísel, zapamatovat si je, běžet zpátky a napsat je na papír. Tím však úkol nekončil. Po odevzdání papíru s čísly, musela běžet k dívčímu táboru, kde bylo opět 7 různých znaků, zapamatovat si je, běžet zpět a připsat je na svůj papírek s čísly. Ten tým, jehož poslední člen odevzdal papír dříve a správně, vyhrál.

Následující z úkolů byl takový, že děvčata se rozeběhla do lesa, kde měla najít 20 papírků s názvem svého týmu. Ale! Každá dívka na sobě měla proužek krepáku znázorňující život. Pokud ji ho dívka z druhého týmu vzala, dívka přišla o život a musela ze hry odejít a odevzdat protihráčce všechny své papírky. Vítězem se stal tým, který jako první přinesl 20 papírků s názvem svého týmu.

Nejvíce vytrvalostním úkolem byl jednoznačně ten, kdy dívky stály na jednom místě více jak 1 hodinu. Některé byly odvážnější, jiné méně, ale všechny se snažily a byly odhodlané vydržet co nejdéle. Vítězkou se stala Klárka Dýčková, která porazila Verunku Hejčlovou po rozstřelu, kdy dívky nestály na obou nohách, ale již jen na jedné. Pochvala však patří všem. Nám vedoucím tento volný čas nahrál na možnost vyfotografovat dívky v různých pozicích pro holky tak typických.

Díky pátečnímu obědu, jsme měli možnost uspořádat závod ve škrabání brambor a následném přepálení provázku pomocí vlastního ohně.

Vrcholem DYB DOB CAMPU byl závod, který v sobě zahrnoval, jak znalosti a dovednosti, které si holky již v předchozích dnech mohli vyzkoušet, tak i spolupráci v týmu a fyzickou zdatnost. První vystartoval tým Go tek me, půl hodiny poté Raflubi. Trasa závodu začínala u srubu a pokračovala směrem za lagunu, přes řeku, kde holky vyluštily šifru. Po cestě na starou louku si museli předat zprávu, která byla v morseovce. Nejlehčí ze svého týmu musely zpevnit zápěstí obinadlem a dát končetinu do šátkového závěsu a přenést ji na nosítkách na starou louku, kde se musely poprat se stavěním stanu a plížením pod provazem uvázaným asi 40 cm nad zemí. Když toto všechno zvládly, běžely za srub, kde uřízly kuláč o průměru 20cm a osekaly a zatloukly do země kolík. Posledním úkolem bylo přelezení provazu nad tůňkou, dotknutí se imunity a skočení do studené vody. Ke stopnutí časomíry bylo zapotřebí znovu přiběhnout ke srubu. Oba týmy se snažily, jak jen mohly, rychlejší však byl tým Go tek me.

Každý den se pro poražený tým konala „rada“, kdy měl možnost dohnat protiháče. Úkoly byly různé, například zatloukání 5 hřebíků do prkénka za 1 minutu, udržení knihy na hlavně bez pomoci rukou, zatímco spoluhráč váže 8 uzlů pod 2 minuty, vyluštění šifry či morseovky, zakreslení do mapy DYB DOB CAMPU 8 míst pod 1 minutu, postavení pagody, hranice a pyramidy z vlastně přinesených klacíků pod 5 minut, nebo například spojovačka s historickými údaji ze světa skautingu. Děvčata však mohla pomoci svému týmu i tak, že plnila úkoly sama za sebe. Vždy ráno se na DYB nástěnce objevil úkol, který dívky měly možnost splnit kdykoli po celý den. Například uvázání škotového uzle na větev v lese, nakreslení mapy tábora a určení světových stran, někdy na ně čekalo milé překvapení, bonbon, za něž si stačilo zapamatovat větu: „Kočka skáče přes kaluže, zajíc letí komínem, a my se tu máme dobře, i když prší celý den“ a říci ji vedoucí; vyluštit tajenku, atd.

Po celém táboře byly ukryty tzv. imunity, za které holky mohly získat body navíc. Na konci tábora se všechny body sečetly. Vítězem DYB DOB CAMPU se stal tým Go tek me. Raflubi však nezůstaly pozadu. Bodování bylo velmi těsné, a tudíž byly odměněny všechny Žabky sladkostí a DYB DOB medailí.

K táboru patří i oddychové chvilky. Ty jsme strávili společným povídáním, zpíváním, výlety do okolí, výrobou svíček a šperků, a lakováním nehtů. Nechyběl ani tradiční Country-bál, Pěch a více, či méně slavnostní táborové ohně. Užily jsme si noční hlídky, během jedné holky dokonce zažily i přepad!

Doufáme, že si Žabky letošní tábor pořádně užili a že v sobě samých i v družince našly své the best.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..