JOTA/JOTI 2016, aneb tradiční setkání skautů a skautek na radiových vlnách a internetu

„CQ Jamboree, CQ Jamboree, Oscar Kilo one Kilo Charlie Radio Jamboree“

jota-joti-logoNáhodný kolemjdoucí by jistě nevěřícně zakroutil hlavou, poklepal si na čelo a otočil se na podpatku, když by náhodou procházel o víkendu 14. – 16. října kolem skautské klubovny „Dubinka“ v Rychnově nad Kněžnou. To však rozhodně není případ skautů a skautek, kteří se právě v těchto dnech účastnili již 59. ročníku populární mezinárodní akce JOTA/JOTI. Jamboree On The air (JOTA) a Jamboree On The Internet (JOTI) je celosvětovým setkáním mladých lidí na radiových vlnách a internetu, kteří mají jedno společné – skautského ducha. Ve spolupráci s komunitou radioamatérů, která se skauty sdílí podobné myšlenky a ideály, vznikla v roce 1957 tradice, které se každoročně účastní milony a miliony skautů. Z našeho města se letos tradičně (již pošesté) zúčastnili skauti z Rychnova, potřetí skauti z Dobrušky a podruhé k nám zavítala družina z Hradce Králové. A jak že to letošní Jamboree vlastně probíhalo?

Pdsc_0249řípravy začaly již v polovině září, kdy byly rozeslány pozvánky, natisknuty speciální radioamaterské pohlednice (QSL lístky), kterými se potvrzují proběhlá spojení, zajištěno internetové připojení pro osm zamýšlených počítačových pracovišť, oprášena vysílačka a nezbytné příslušenství pro radiový provoz. Intenzivněji se potom začalo pracovat týden před samotnou akcí, kdy se sešla družina Mravenců, která odnosila přes celé město materiál na následnou stavbu anténního systému. Protože se každý rok snažíme akci vylepšit a protože jsem učinil závazek, že doplníme původní drátovou anténu (40 m drátu vystřelených prakem na okolní stromy) o další, přibylo na Dubince něco málo trubek, drátů, lanek a kabelů. Mravenci se s úkolem popasovali skvěle, a ačkoliv práce trvala dloudsc_0167_2ho do tmy, vše dopadlo na výbornou. A to se rozhodně nejednalo o nějakou procházku růžovým sadem! Sedmimetrový vertikál, který družina Poštolek pohotově překřtila na „lanovku“ či „sušák na prádlo“ bylo totiž nutné umístit na čtyřmetrovou nosnou trubku, to vše za balancování na štaflích, provázeného mohutným nářkem nad složitostí konstrukce. Chlapi díky, byla to výzva a zvládli jsme ji!

V pátek 14. října vypukla akce samotná. V 18 hodin se začali scházet účastníci, ve 20 hodin bylo navázáno zkušební radiové spojení. Potom se objevil první zádrhel. Nešel pospojovat wifi router s přenosnou int14725350_1404795582879138_1968209840_oernetovou „fleškou“… Nedařilo se a nedařilo. Sedm počítačů bylo připraveno k chatování, osmý čekal s plátnem, projektorem a webkamerou na skypový provoz. Proč internet nefungoval mi bylo záhadou. Vše jsme několik měsíců předem zkoušeli a bez problémů… Nakonec se ukázalo, že na vině byla lidská chyba (moje, jak jinak… 🙂 ) a až krátce po půlnoci se zadařilo a mohli jsme konečně prohlásit JOTI za zahájené. Dvacet skautů a skautek bylo rozděleno do sedmi týmů, byly jim přiděleny přihlašovací údaje do společného emailu, skypu a online tabulky, do které se měly následující dva dny zaznamenávat navázané kontakty. Skupinky měly přehled o dosažených výsledcích ostatních týmů a nejen díky tomu byl, myslím více než dostatečně, podpořen sportovní duch a motivace.

Radiový provoz jsme zahájili v sobotu po snídani. Po první rozpačité hodině, kdy jsme neslyšeli skorodsc_0180 žádné stanice, se situace obrátila a náhle nás začaly volat desítky skautů z celé Evropy. „CQ Jamboree, CQ Jamboree,“ ozývalo se od nás asi tisíckrát (zkratka CQ – seek you, která se v radioamatérské řeči používá pro tzv. „výzvu“, či prosbu o navázání spojení), „this is Oscar Kilo one Kilo Charlie Radio Jamboree“ (naše vyhláskovaná volací značka OK1KCR/Jamboree po jednotlivých písmenkách). Základem spojení s protistanicí je potom vzájemná výměna právě takovýchto volacích značek, informací o slyšitelnosti, jmen a stanovišť a dále čehokoliv, co skauty zajímá, a co je právě napadne. Potěšila spousta hezkých rozhovorů s britskými a nizozemskými skautskými oddíly a velmi nás potěšilo domluvené spojení se skautským oddílem Shawnee ze Zábřehu, který měl letos v JOTA premiéru a jsme rádi, že jsme mohli po hodinách a hodinách angličtiny použít i rodný jazyk. Spojení po prvotním oboustranném ostychu trvalo přes půl hodiny a myslím, že jsme našli společné téma a obě strany se dozvěděly něco nového a zajímavého. No a hlavně se patřičně pobavily a zasmály, což je to hlavní. Skaut je přeci veselé mysli!!! 🙂

dsc_0178_2Během sobotního dopoledne dorazil Mgr. Petr Voda, který posílil radioamatérský tým a pomohl s organizací. Děkujeme! Odpoledne potom proběhl krátký závod po Rychnově, kde dvou až tříčlenné hlídky hledaly podle mapy stanoviště, na kterých odpovídaly na rozličné otázky. V závěru potom musely vyhledat skrytou vysílačku pomocí speciálního zaměřovacího přijímače (používaného v ROB – radiovém orientačním běhu) a pomocí ručních vysílaček odvysílat šifrovanou zprávu rozhodčím.

Ve večerních hodinách potom probíhala tradiční noční hra v zámeckém parku, ve které to (také tradičně) Hradec „natřel“ Rychnovu. Budeme na tom muset do příště zapracovat… 🙂

Do nedělního odpoledne potom probíhalo chatování, vysílání, skypování a jotadebatování, zpívání s kytarou a spousta dalších aktivit, které k JOTA/JOTI už neodmyslitelně patří.

Děkujeme všem účastníkům, podporovatelům, návštěvám a protistanicím. Celkem jsme navázali 228 radiových spojení do 40 zemí světa, na internetu potom 210 kontaktů do 44 států. Kvantita samozřejmě není to nejdůležitější, ale co si budeme povídat – potěší. Akce JOTA/JOTI se každoročně účastní na milion skautů a skautek po celém světě, kteří jednou za rok naladí mysl na stejnou vlnu, rozdávají pozitivní energii a šíří úsměv a radost do všech koutů světa. Sdílí společnou myšlenku skautingu a bourají jazykové, etnické a společenské bariéry.

„We aren’t strangers, just friends who have never met.“

Jan „Radar“ Dohnálek

dsc_0228_2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..