Jelimanci na Ivančeně 2018

     Mezi 24. dubnem a 2. květnem bylo v roce 1945 nacisty popraveno 5 ostravských skautů v polském Těšíně za odbojovou činnost. Právě kvůli tomu se začala psát historie Ivančeny jakožto památné mohyly pod vrcholem Lysé hory v Beskydech. Skauti se od té doby každým rokem vydávají na výstup k této mohyle uctít památku. Letos jsme se k těmto stovkám ne-li tisícům skautů přidali i my s naším mladším roverským kmenem Jelimanci (Jestřábi, Lišky, Mravenci)

     Výstup na Ivančenu ve dnech 20. – 22. 4. 2018 se nás rozhodlo podstoupit 5. Díky zpožděnému osobáku nástup na vlak v Rychnově proběhl hladce. V Týništi se k nám následně připojili roveři a mladší skauti z Kostelce nad Orlicí a my v krojích mohli vyrazit směr Ostrava.  Rychlík měl, tentokrát naneštěstí, téměř hodinové zpoždění. To způsobilo to, že jsme ke klubovně skautů z Krmelína (velké díky za zapůjčení 🙂 ) dojeli až k 11 hodině večerní, tedy po 7 hodinách cestování. Rozhodně jsme ale čas nepromarnili. Po zavírací době Hypermarketu Albert Ostrava-Svinov jsme si prostě roztáhli karimatky na autobusové zastávce, povídali si a čekali na autobus.

      Další den byl program jednoduchý, dojít na Ivančenu a vylézt na vrchol Lysé hory. Jednoduchý do té chvíle, než jsme se začali drápat do prvních výškových metrů. Bylo horko, prach z cesty byl všude, přesto jsme se k mohyle dostali. Už po cestě jsme poznávali některé známé skauty a skautky z minulých celorepublikových akcí, se kterými jsme se dlouho neviděli a se kterými jsme si později vyměnili novinky. U mohyly jsme zanechali v pořadí již minimálně třetí kámen z našeho střediska, získali nášivku na kroj a uctili památku padlých skautů. Lysou horu jsme s vypětím dalších sil zdolali taktéž. Za odměnu jsme se mohli podívat na krásná panoramata Beskyd. Celé Beskydy opravdu jako na dlani. Výhled rozhodně doporučuje 5 z 5 rychnovských roverů.

      Cesta z vrcholu probíhala hladce za zpěvu našich skautských písniček. Opravdu milí rodiče  nám s několika auty ušetřili cestu z nedalekého Paskova do Krmelína. K večeru tedy zbývalo „pouze“ vyhnat sršně z klubovny, uvařit večeři pro 12 lidí v kuchyni hodné babičky jedné skautky z Krmelína a připravit se na ranní odjezd. Cesta zpět za absolutního horka v krojích téměř odpovídala cestě na vrchol Lysé. Domů jsme ale dojeli šťastní z podařené akce.

Informace o Ivančeně: http://www.ivancena.cz

Foto: Freever (společná fotka), Sysel (společná fotka u mohyly), Sysel (výhled z Lysé hory)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..